ta plamka leczenie – na czym polega?

Żół
Zastanawiasz się, na czym polega zwyrodnienie plamki żółtej i jak się je leczy? W takim razie przeczytaj ten artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania.

Schorzenie, które dotyka coraz więcej z nas

Żółta plamka leczenie jest dość powszechne u osób po 55 roku życia, u osób obciążonych genetycznie oraz u palaczy. Innymi czynnikami ryzyka są nadciśnienie tętnicze, podwyższone stężenie cholesterolu we krwi, długotrwałe narażenie na światło słoneczne i nadwaga. Nie leczone zwyrodnienie plamki żółtej może prowadzić do utraty wzroku w przypadku progresji choroby.

Jak wygląda leczenie?

Żółta plamka leczenie polega na leczeniu prewencyjnym, które jest stosowane w postaci suchej choroby. Inwazyjne leczenie w tym leczenie fotodynamiczne jest stosowane w postaci mokrej. Natomiast suplementacja witaminami A, C i E, luteiną i cynkiem jest stosowana w profilaktyce. Inwazyjne podawanie doszklistowo leków jest wykonywane przy pomocy znieczulenia w formie kropli do oczu. Pacjent nie odczuwa bólu podczas tej procedury. W terapii fotodynamicznej leki podaje się dożylnie w specjalnej kombinacji, a następnie stosuje się laser o małej mocy. Wstrzykiwanie leków w procesie leczenia choroby zwyrodnieniowej plamki żółtej (VEGF) stosuje się do iniekcji wewnątrzgałkowej w mokrej postaci choroby, u co trzeciej osoby w wieku 75-85 lat. Ostrzykiwanie do oczne wykonuje się w odstępach 4-6 tygodni, co najmniej 3 razy dziennie, ale niektórzy pacjenci wymagają częstszych zabiegów. Odstępy pomiędzy iniekcjami wahają się pomiędzy 4-6 tygodni w zależności od reakcji pacjenta na terapię. Nieleczone zwyrodnienie plamki żółtej powoduje 95% utratę wzroku i prowadzi ostatecznie do całkowitej utraty wzroku. Pacjenci nie widzą twarzy osoby stojącej przed nimi, ale widzą jej ramię lub nogę. Pacjenci ci zwykle nie mogą mieszkać samodzielnie i potrzebują pomocy w wielu zadaniach domowych. Ponieważ nie widzą, nie potrafią czytać, pisać, oglądać telewizji ani prowadzić. Test Amslera stosowany we wstępnej diagnostyce zwyrodnienia plamki Żółtej związanej z wiekiem (AMD) może pomóc w zidentyfikowaniu wczesnych objawów choroby plamki żółtej. Eksperci zalecają, aby wszyscy pacjenci w wieku powyżej 40 lat wykonali ten test.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *