Płyty drogowe: Beton czy asfalt? Na co warto postawić?

Do tej pory bezsprzecznie można było nazywać asfalt królową polskich dróg. Jednak od jakiegoś czasu coraz bardziej popularne stają się płyty betonowe. Sprawdź, który materiał jest lepszy i na co warto postawić.

Beton kontra asfalt

Płyty drogowe tak samo jak asfalt mają wiele zastosowań. Jednak porównując oba materiały ewidentnie jeden z nich wychodzi na prowadzenie. Weźmy pod uwagę kwestię wytrzymałości. Płyty betonowe są o wiele bardziej trwałą nawierzchnią niż asfalt. Ten stan rzeczy gwarantuje nie tylko wysoka jakość materiału, dzięki czemu wytrzymają one nawet duży przepływ ciężkich samochodów (nawet do 60t), ale także opierają się działaniom czynników atmosferycznych. Niestety, w przypadku asfaltu sprawa wygląda w zupełności inaczej. Bardzo często na drogach, które mają powierzchnie asfaltową, powstaje tzw. zjawisko okleinowania. Drugą sprawą, którą koniecznie trzeba poruszyć, jest bezpieczeństwo. I w tej kwestii beton ma przewagę nad asfaltem. Nie tylko kolor jest jaśniejszy, ale także przyczepność płyt drogowych jest lepsza. Ponadto nawierzchnia asfaltowa nagrzewa się o wiele bardziej niż beton, co z kolei przekłada się na znaczny spadek zapotrzebowania na energię zużywaną przez urządzenia klimatyzacyjne w budynkach usadowionych wzdłuż drogi. Gdyby tego było jeszcze mało to beton ma również przewagę nad asfaltem w kwestiach finansowych. Płyty betonowe są o wiele tańszych materiałem.

Zastosowanie płyt drogowych

Z płyt drogowych powstają nie tylko drogi. Są one również używane przy budowie podjazdów do posesji lub placów budowy. Bardzo często wykorzystuje się je również przy budowach parkingów, czy tarasów w ogrodzie. W przypadkach, gdy decydujesz się na używane płyty drogowe, możesz wylać na nie świeży asfalt z odpowiednimi domieszkami, który uzupełni powstałe ubytki.

Skup płyt drogowych

Kolejną zaletą płyt betonowych jest to, że są bardzo łatwe w montażu i demontażu. Dzięki temu można je wielokrotnie używać. Jeżeli chcesz kupić używane płyty drogowe to koniecznie odwiedź jeden ze skupów. Nie tylko zakupisz interesujące Cię płyty, ale również zrobisz to znacznie taniej. Koszt używanych płyt to około 1/3 ceny nowych sztuk. Jakby tego było mało, to w skupie możesz również sprzedać niepotrzebne już płyty drogowe. Dzięki temu pozbędziesz się nie tylko problemu, ale także przy okazji zarobisz trochę pieniędzy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *