plac zabaw

Czym jest budżet obywatelski plac zabaw i wiele więcej

Istnieje wiele sposobów zarządzania przestrzenią publiczną. Wydaje się, że najlepszy jest taki, który uwzględnia czynny udział obywateli w podejmowaniu decyzji. Z tego właśnie powodu stworzono budżet obywatelski – http://budzet-obywatelski.pl/. Co można sfinansować w ramach tego budżetu? Jaka jest jego idea?

Władza w rękach społeczności

Ideą projektu jest oddanie maksymalnie dużej władzy w ręce danej społeczności. Dzięki projektowi społecznemu jakim jest budżet obywatelski plac zabaw może teraz stanąć nie tam, gdzie zdecydują politycy, lecz w miejscu, gdzie zdaniem społeczności jest najbardziej potrzebny. Podobnie, wszelkie remonty w pierwszej kolejności mogą być teraz realizowane w miejscach, w których zdaniem obywateli jest to najpilniejsze.

Budżet obywatelski plac zabaw i inne Inwestycje społeczne

Warto nieco bliżej przyjrzeć się kwestii tego, jakie właściwie inwestycje mogą być rzeczywiście realizowane z budżetu obywatelskiego. Jak już wcześniej wspomniano, w ramach budżetu obywatelskiego może powstać przykładowo plac zabaw. Jednakże, jest oczywiście wiele więcej inwestycji, które są możliwe dzięki budżetowi obywatelskiemu. W wielu miastach osiedla stały się o wiele bardziej estetyczne dzięki temu, iż społeczność zadecydowała o przeprowadzeniu remontów.

Warto jednak zauważyć, że nie zawsze budżet obywatelski daje takie same możliwości. Zdarza się, że przeznacza się bardzo duże pieniądze na budżet obywatelski plac zabaw jest wtedy co najwyżej pierwszą z wielu inwestycji.

Pozytywny obraz władzy

Budżet obywatelski ustanawiany jest przez władze niekoniecznie dlatego, że władza chce oddać podejmowanie decyzji w ręce społeczności. Tak naprawdę bowiem chodzi często o to, aby zyskać zaufanie społeczne. Rządzący wiedzą bowiem, że wiele zyskają w oczach wyborców, jeśli pozwolą zarządzać im publicznymi pieniędzmi. Niewątpliwie więc, budżet obywatelski to korzyść dla obu storn, zarówno dla społeczeństwa jak i dla władzy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *