oczyszczalnie

Co musisz wiedzieć o przydomowych oczyszczalniach?

Co robić, jeśli zainwestowało się w nieruchomość znacznie oddaloną od najbliższego połączenia z siecią kanalizacyjną? Upieranie się co do wybudowania odpowiedniego połączenia za pomocą wodociągów kosztowałoby sporo pieniędzy i co gorsza czasu.

Niezależna oczyszczalnia

Najprościej spróbować załatwić sprawę samodzielnie i zamontować odpowiedni zestaw, na który powinna składać się oczyszczalnia biologiczna, przepompownia ścieków oraz zamontowane w niej separatory olejów oraz tłuszczów. Inwestycja, choć swoje kosztuje, nadal jest korzystniejsza od dołączania do odległej sieci. Przy okazji czyni też nieruchomość bardziej samowystarczalną.

Co dają przydomowe oczyszczalnie?

Źródła wody poddawanej procesowi oczyszczania mogą być dwa. Pierwsze z nich to oczywiście zużyta woda odprowadzana z kuchni, czy z prania (za to zdecydowanie nie z ubikacji). Drugie natomiast to deszczówka, która po wpuszczeniu do zbiornika może zostać tak przetworzona, aby nadawała się do użytku domowego. Oczywiście z pewnymi ograniczeniami, bo np. nie zawsze będzie się to nadawało do picia, ale już do porządków domowych owszem.

Ważne jest, by zanim deszczówka trafi do przydomowej oczyszczalni najpierw została przesączona przez odpowiednie separatory oddzielające większe przedmioty. Dopiero potem może podlegać filtracji i dostosowaniu do potrzeb gospodarstwa.

Normy

Stawiając przy swojej posesji przydomowe oczyszczalnie ścieków trzeba pamiętać o spełnieniu odpowiednich wymagań, tak prawnych, jak i jakościowych. Rzecz w tym, żeby obyło się potem bez problemów, a na dodatek zachować pełną skuteczność. Z tego też powodu dobrze jest współpracować z firmami mającymi duże doświadczenie i polecanymi przez wcześniejszych klientów.

Dodatkowo wybierając przydomowe oczyszczalnie o lepszych parametrach uzyskujemy też wyższą wydajność. A to jest przecież głównym celem stosowania takiej instalacji, by woda przez nią przepuszczona była później możliwie wysokiej jakości i nadająca się do jak największej liczby zastosowań.

Koszty

Choć montaż przydomowych oczyszczalni swoje kosztuje, to na szczęście są sposoby, aby zmniejszyć wydatki. Można sięgnąć po dotacje, zwłaszcza, ze firmy montujące tego typu rozwiązania często są zaznajomione z tematem i chętnie pomagają swoim klientom w uzyskaniu informacji i wypełnieniu wniosków. Często też ułatwiają procedury związane z braniem na ten cel kredytów od banków.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *